Odtruwanie organizmu i wzmacnianie skóry za pomocą witaminy C

Kwas askorbinowy w naturalny sposób odtruwa organizm usuwając z niego niektóre szkodliwe toksyny. Dodatkowo uszczelnia też naczynia krwionośne. Witamina C jest w stanie wiązać i tym samym dezaktywować wolne rodniki znajdujące się we wnętrzu komórek i we wszystkich naczyniach krwionośnych skóry.

Zwalczanie wolnych rodników

Dzięki witaminie C możliwe jest usuwanie wolnych rodników znajdujących się w środowisku wodnym tkanki łącznej oraz w warstwie podskórnej, która chroni włókna zbudowane z kolagenu i elastyny. Kiedy w organizmie pojawia się więcej wolnych rodników, na przykład w związku ze stresem lub poważnym wysiłkiem, struktury te są atakowane.

Witamina C ogranicza ten atak i stymuluje regeneracje tkanki łącznej. Jeśli dodatkowo przyjmiemy rutynę, pozytywne działanie witaminy C będzie obecne przez znacznie dłuższy czas. Podobne działanie mają także znane wszystkim witaminy A oraz E.

Zwalczanie stresu oksydacyjnego

Zapotrzebowanie na witaminę C jest bezpośrednio skorelowane z pojawianiem się czynników powodujących stres oksydacyjny. Wśród nich mamy między innymi znane wszystkim oparzenia słoneczne oraz różnego rodzaju stany zapalne skóry. Witamina C jest w stanie skutecznie blokować zachodzące procesy destrukcyjne, a poprzez stymulowanie produkcji kolagenu może także znacząco przyspieszać proces gojenia się uszkodzeń skóry.

Czym jest stres oksydacyjny?

Działanie to może zostać wykorzystane także jako sposób na zabezpieczanie skóry przed przewidywanym wystawieniem jej na szkodliwe czynniki, na przykład przed opalaniem się. Warto podkreślić, że tak zwany wylew oksydacyjny spowodować może też mechaniczne uszkodzenie skóry, czyli przede wszystkim skaleczenia i otarcia.

Uszczelnianie krążenia oraz odtruwanie

Odpowiedni poziom witaminy C w organizmie jest niezbędny do zapewnienia naczyniom krwionośnym odpowiedniej szczelności. Jest to szczególnie istotne dla prawidłowego krążenia w naczyniach włosowatych i w ochronie przed wnikaniem wirusów i bakterii.

Ważną cechą witaminy C jest jej wysoka reaktywność w zetknięciu z metalami ciężkimi, co pozwala na ich zneutralizowanie i przetworzenie do postaci, która jest znacznie łatwiejsza dla organizmu do usunięcia. Organizm z mniejszą ilością toksyn będzie wyglądał lepiej.

Autor

Michał Żulczyk

Redakcja jagodygoji.info.pl