Czy możliwe jest leczenie witaminą C?

Witamina C to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych suplementów diety. Wiele osób przyjmuje ten suplement bez ładu i składu, nie zwracając na ilość przyjmowanego produktu w ciągu dnia. Nieracjonalna suplementacja witaminą C może przynieść efekty odwrotne do pożądanych.

Główne właściwości witaminy C

Witamina C spełnia ważną funkcję w zakresie wielu procesów życiowych, warto jednak pamiętać, że kilka z nich ma znaczenie kluczowe. Podstawową kwestią jest to, że w ludzkim organizmie nie istnieje żaden mechanizm, który umożliwia gromadzenie witaminy C, a to oznacza, że jej nadmiar – o ile nie zostanie wykorzystany od razu – najzwyczajniej w świecie będzie wydalony wraz moczem.

W praktyce oznacza to, że suplementacja witaminy C w sytuacji, gdy nie jest ona konieczna, niepotrzebnie obciąża układ wydalniczy, nie zapewnia natomiast żadnych korzyści.

Kolejną kwestią jest przyswajalność – wbrew pozorom, syntetyczna witamina C nie jest dobrze wchłaniana, w dużej mierze wynika to z konieczności pozbawienia jej niektórych dodatkowych substancji, które stymulują przyswajanie witaminy C przez błonę kosmków jelitowych do układu krwionośnego.

Warto pamiętać, że witamina C w naturalnej postaci jest co najmniej kilkakrotnie skuteczniejsza niż produkty syntetyczne, a to oznacza, że naturalna witamina C szybciej się wchłania, a co ważniejsze, nie obciąża układu pokarmowego dodatkowymi substancjami, które są dodawane do syntetycznych suplementów.

Wzmocnienie odporności

Na uwagę zasługuje także fakt, że witamina C sama w sobie nie wpływa korzystnie na organizm – jest ona katalizatorem lub reagentem w reakcjach chemicznych, co oznacza, że stymuluje prawidłowe działanie komórek i tkanek.

Jakie stąd wnioski?

Witamina C jest bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowej pracy organizmu, należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem są jej naturalne źródła, np. wiśnie acerola, zielona pietruszka, głóg lub czarne porzeczki.

Suplementację należy wprowadzać wyłącznie w sytuacji, gdy występuje niedobór witaminy C, nawet chwilowy.

Decydując się na suplementację syntetyczną należy wybierać wyłącznie sprawdzone i pewne marki – proces technologiczny w istotny sposób wpływa na jakość suplementu. Wysokiej jakości suplementy uwalniają witaminę C sukcesywnie, umożliwiając jej maksymalne wchłanianie.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi ponad 100 mg, w okresie zwiększonego zapotrzebowania jest to dawka sięgająca nawet 1000 mg. Minimalna porcja witaminy C przy normalnym zapotrzebowaniu wynosi 40 mg. Należy jednak pamiętać, że są to dawki podawane, a nie przyswajane.

Autor

Michał Żulczyk

Redakcja jagodygoji.info.pl