Molekuła życia – witamina C

Albert Szent-Gyorgi, odkrywca witaminy C i laureat nagrody Nobla, bardzo często określał swoje odkrycie mianem molekuły życia, a właściwie molekuły dającej życie. Sam też postulował nazywanie obecnej witaminy C mianem witaminy P, czyli witaminy protekcyjnej. Nie przyjęło się to jednak. Niezależnie od nomenklatury stosowanej wobec swojego odkrycia, Albert Szent-Gyorgi obronił najpierw doktorat na Cambridge, a potem wyjechał do USA, gdzie został profesorem na prestiżowym Princeton.

Molekuła życia?

Czy witamina C to faktycznie molekuła życia? Z takim twierdzeniem zgadzał się dr Linus Pauling, dwukrotny laureat nagrody Nobla, szanowany na całym świecie naukowiec, który swoją karierę poświęcił badaniu witaminy C, dzięki czemu udało mu się dokonać także wielu odkryć na polu biologii ewolucyjnej, fizyki, chemii i oczywiście medycyny. Jego badania są kontynuowane także dzisiaj.

Właściwości witaminy C

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że witamina C bierze udział w wielu ważnych procesach życiowych wewnątrz naszego organizmu. Jest ona chociażby bardzo ważnym czynnikiem biorącym udział w reakcjach bimolekularnych, na przykład przy syntezie kolagenu. Kolagen to substancja, z której składają się naczynia krwionośne, chrząstki i kości oraz wszystkie tkanki łączne w organizmie.

Źródło energii

Z kolei karnityna i katecholamina są substancjami również wytwarzanymi przy udziale witaminy C, które borą udział w procesach energetycznych. Bez witaminy C nie byłoby zatem podstawowych struktur ludzkiego organizmu i nie mógłby on być napędzany. Witamina C jest również ważna dla metabolizowania cholesterolu i kwasów żółciowych, jak również w procesie przyswajania żelaza i budowy hemoglobiny.

Zdolność do eliminowania wolnych rodników przez witaminę C to z kolei właściwość, którą doceniamy stosunkowo od niedawna. Wolne rodniku uszkadzają substancje działające na poziomie komórkowym, w tym także DNA i RNA, co może prowadzić do pojawienia się nowotworów.

Właściwości prozdrowotne

Stosowanie witaminy C w odpowiednio dużych ilościach może pozytywnie wpłynąć na wiele mechanizmów i układów naszego organizmu. Najlepiej jest to widoczne w układzie naczyniowym, gdzie spada ryzyko chorób serca i chorób typowo naczyniowych, takich jak miażdżyca. Wysoki poziom witaminy C wiąże się także z mniejszym ryzykiem występowania nadciśnienia tętniczego.

Witaminę C uznaje się również za jedną z substancji osłonowych chroniących nas przed ryzykiem wystąpienia nowotworów.

Witaminę C podaje się osobom, u których rozpoznano pierwsze objawy zaćmy.

Autor

Michał Żulczyk

Redakcja jagodygoji.info.pl