Dlaczego warto sięgać po witaminę C?

Witamina C znana jest ze swojego ogromnego wpływu na ludzkie zdrowie. Jeśli będziemy przebywać przez dłuższy czas w miejscu, w którym nie będziemy w nią zaopatrzeni, szybko zaczniemy zapadać na różne, często bardzo poważne choroby. Kiedyś ludzkość miała problem ze zrozumieniem, na jakich zasadach odbywa się ten proces, dziś jednak jesteśmy już w stanie precyzyjnie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak niebezpieczne potrafią być braki witamin.

Niektóre z nich nie ograniczają się przecież do wspierania naszego zdrowia, ale znane są również z tego, że stanowią swego rodzaju barierę onkologiczną utrudniając rozwój komórkom rakowym.

Czym grozi niedobór witaminy C?

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń czyhających na osoby zmagające się z problemem niedoboru witaminy C jest szkorbut, choroba, która jeszcze dwieście lat skutecznie dziesiątkowała marynarzy. Niedobór objawia się między innymi bladą cerą, zapadniętymi oczami, anemią, osłabieniem, a nawet depresją. Niejednokrotnie objawom tym towarzyszą bóle mięśni i stawów, mdłości, omdlenia oraz zawroty głowy. Oczywiście, problem niedoboru witaminy C wcale nie został jeszcze w pełni rozwiązany.

Witamina C

Dziś jednak możemy liczyć na farmaceutyki, które pozwolą nam na zniwelowanie problemu niedoboru wspomnianej witaminy jeśli, z jakiegoś powodu, nie jesteśmy w stanie zrobić tego w naturalny sposób. Nie warto przy tym marginalizować jej znaczenia, choć bowiem niedobory można eliminować, wiele chorób może mieć niekorzystny wpływ na nasz stan jeszcze przez wiele miesięcy po ich wyleczeniu.

Rola witaminy c w organizmie

Najważniejszą funkcją charakterystyczną dla witaminy C jest zwiększenie odporności naszego organizmu, nie tylko mamy więc mniejszą szansę na przeziębienie, ale również wiemy, że może ono trwać krócej niż w innych okolicznościach. Witamina C przyczynia się też do wytwarzania kolagenu, skraca proces gojenia się ran, hamuje tempo z jakim tworzą się sińce, a jednocześnie wspiera tak nasz układ krwionośny, jak i serce.

Jest też niezbędna, gdy mamy problemy z niedoborem żelaza, przyspiesza bowiem tempo, w jakim jest ono przyswajane przez nasz organizm. Jest też znakomitym przeciwutleniaczem i stanowi jeden z elementów tak zwanej profilaktyki antynowotworowej. Jeśli więc zależy nam na cieszeniu się dobrym zdrowiem bez względu na nasz wiek, nie powinniśmy jej unikać.

Autor

Aleksandra Bielecka

Redakcja jagodygoji.info.pl