Co warto wiedzieć o właściwościach witaminy C?

Jeszcze nie tak dawno wcale nam się nie wydawało, że uzupełnianie witamin jest aż tak istotne. Badania naukowe coraz wyraźniej dają nam jednak do zrozumienia, że mają one wyjątkowo ważną funkcję do spełnienia w naszym organizmie.

Niektóre z nich są odpowiedzialne za dobry stan naszego zdrowia, inne zaś chronią nas przed wirusami i bakteriami. Jedną z najważniejszych jest witamina C określana często jako kwas askorbinowy i zasługująca na szczególne zainteresowanie z naszej strony.

Skutki niedoboru witaminy C

Jedną z najbardziej niebezpiecznych konsekwencji niedoboru tej witaminy jest wielonarządowa choroba doskonale znana jako szkorbut. Jej znakiem rozpoznawczym są liczne, a przy tym postępujące problemy ze zdrowiem, w tym anemia, wyczerpanie, depresja oraz osłabienie w połączeniu z bladością i plamami na skórze i dziąsłach.

Objawy choroby ulegają systematycznej intensyfikacji z bólami mięśniowo-stawowymi, omdleniami, osłabieniem oraz zawrotami głowy włącznie. Trudno dziwić się, że szkorbut wpływa tak niekorzystnie na organizm, skoro witamina C ma do spełnienia wiele ważnych funkcji. Na pierwszy plan wysuwa się to, że tworzy proces produkcji tkanki łącznej spajającej tkanki organizmu i usprawniającej transport niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników.

Uzupełnienie witamin

Witamina C przyspiesza gojenie ran

Warto wspomnieć jednak i o tym, że przyspiesza gojenie się ran i zrastanie złamanych kości, poprawia wydolność układu krwionośnego i wpływa korzystnie na przyswajalność innych witamin oraz minerałów. Odkrywanie tego, jak witamina C oddziałuje na ludzki organizm było procesem trwającym przez wiele lat i angażującym siły wybitnych przedstawicieli środowisk medycznych. Co więcej, nadal można odnieść wrażenie, że nie mówi się nam o niej wszystkiego.

Witamina C - leczenie raka

Nie brakuje osób przekonanych o tym, że witamina C mogłaby być z jeszcze większym powodzeniem wykorzystywana, aby nieść pomoc ludziom, problemem może być jednak niechęć do takiego podejścia wykazywana przez firmy farmaceutyczne. Jednym z jej niekonwencjonalnych zastosowań są kroplówki z witaminą C prowadzone wśród osób chorych na raka. Rozwiązanie tego typu jest stosowane przez coraz większą grupę lekarzy, a choć nie ma jeszcze wyników badań naukowych potwierdzających skuteczność wspomnianej metody, pacjenci często zwracają uwagę na poprawę ich stanu zdrowia pod wpływem terapii, pierwsze prognozy są więc optymistyczne.

Autor

Karolina Barczyńska

Redakcja jagodygoji.info.pl